1. Ogólne założenia bazy imion „Pamięć Treblinki”
Fundacja “Pamięć Treblinki” zbiera informacje o ofiarach Obozu Zagłady w Treblince (Treblinka II) oraz o rodzinach tych ofiar. Dane te są umieszczane w bazie, której zawartość, sukcesywnie uzupełniana, jest udostępniana na niniejszej stronie internetowej Fundacji. W bazie umieszczane są dane osób, które zginęły podczas Zagłady, co do których na podstawie odnalezionych dokumentów i innych źródeł istnieje pewność lub poważne przypuszczenie, że:
a) są ofiarami Treblinki II, czyli:
- zostały zatrzymane w celu wywiezienia do Treblinki i nie ma informacji, że zostały zwolnione,
- zginęły w drodze do Treblinki lub nie ma informacji, że uciekły z transportu,
- dojechały do Treblinki i nie ma informacji, że ją opuściły (uciekły, zostały wywiezione do innego obozu, uciekły w czasie buntu);
b) należą do najbliższej rodziny osoby (lub osób), które są ofiarami Treblinki II (rodzina to: wstępni, zstępni, ich małżonkowie i rodzeństwo, w uzasadnionych przypadkach inne osoby).
Uznajemy, że osoba „zginęła podczas Zagłady”, jeśli z wiarygodnego dokumentu lub świadectwa (najczęściej złożonego przez znaną z imienia i nazwiska osobę) wynika, że straciła ona życie nie w sposób naturalny, ale w wyniku działań okupanta lub innych osób współdziałających z okupantem w Zagładzie.
2. Dane umieszczane w bazie
Zbierane są następujące dane: imię (ewentualnie imiona lub przydomek); nazwisko (nazwiska); nazwisko panieńskie; imię ojca; imię matki; nazwisko panieńskie matki; data i miejsce urodzenia; wiek w chwili śmierci; rola w rodzinie (np. matka, zięć, wnuczka); zawód; miejsce (miejsca) zamieszkania przed wojną (z ulicą); adres wojenny; miejsce śmierci; inne informacje; fotografie. Przy każdej osobie podajemy źródła według listy źródeł (skrót źródła, numer relacji, tytuł publikacji).
3. Lista źródeł danych, z które uzyskiwane są informacje umieszczane na stronie Fundacji (lista nie jest zamknięta):
- Baza Yad Vashem – Pages of Testimonies
- Inne bazy danych dostępne online: warszawa.getto pl, archiwum Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie (USHMMBaza danych ofiar Zagłady znajdująca się na stronie United States Holocaust Memorial Museum www.ushmm.org.) (ushmm.org), Ghetto Fighters’ House Archives (GFHM)(gfh.org.il), archiwum Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie (straty.pl), listy transportów z Terezina do Treblinki (holocaust.cz)
- Materiały dostępne w archiwach: np. akta Sądów Grodzkich i Sądów Powiatowych o uznanie za zmarłego, archiwum IPN
- Publikowane zbiory danych: książki telefoniczne, monitory polskie, Yizkor Books
- Słowniki i encyklopedie: wikipediaInformacje pochodzące z internetowej encyklopedii - www.wikipedia.org., Polski Słownik Biograficzny, Polski Słownik Judaistyczny
- Relacje wydane drukiem: pamiętniki, wspomnienia
- Relacje złożone w archiwach: ŻIH, Yad Vashem, KorczakianumKorczakianum - ośrodek dokumentujący spuściznę życiową Janusza Korczaka: www.korczakianum.muzeumwarszawy.pl., Fundacji Pamięć Treblinki
- Inne relacje dostępne w Internecie
- Relacje ustne, nagrane lub spisane – historia mówiona (USC Shoah Foundation, Ośrodek KARTAArchiwa zgromadzone przez Ośrodek Karta, dostępne na stronie: www.karta.org.pl. More, inne)
- Inne (np. zbiory muzeum w ChrzanowieMuzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich - Lista chrzanowskich Żydów zgładzonych w latach 1939-1945., notatki w gazetach, korespondencja)
- Relacje ustne, złożone członkom Fundacji Pamięć Treblinki (lub innym osobom).
Szczegółowe informacje dotyczące opracowania bazy i źródeł udostępniane są na życzenie.