Tegoroczny Marsz dedykujemy nauczycielom. W ekstremalnych warunkach getta nie stracili wiary w wartość edukacji i wzorców moralnych, które starali się przekazać uczniom. Do ostatnich dni przed wywózką towarzyszyli swoim podopiecznym w nauce czytania i pisania czy przygotowaniach do matury. Wielu z nich poszło wraz z uczniami na Umschlagplatz. Marsz rozpocznie się o godz. 18:00 pod pomnikiem Umschlagplatz przy ul. Stawki 10.
Po raz dziesiąty w Marszu Pamięci 22 Lipca wspominamy blisko 300 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy, którzy w lecie 1942 roku zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. Szczególnie przywołamy pamięć o nauczycielach związanych z grupą Oneg Szabat, m.in. o Abrahamie Lewinie, Emanuelu Ringelblumie, Eliaszu Gutkowskim, Izraelu Lichtensztajnie czy o Stefanii Szwajgier, kierowniczce gimnazjum dla dziewcząt przy ul. Długiej 55, a także polskich nauczycielach, którzy udzielali pomocy przyjaciołom z drugiej strony muru. Wspólnie przejdziemy symboliczną trasę „od śmierci do życia”. Marsz wyruszy o godz. 18:00 spod pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki 10, a zakończy przy ul. Stare Nalewki, w pobliżu Ogrodu Krasińskich. Stanie tam specjalnie przygotowana na to wydarzenie instalacja artystyczna „Ławki” zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego, którą będzie można oglądać do 31 sierpnia br.
– Na tym obszarze przed wojną znajdowało się wiele szkół żydowskich funkcjonujących w ramach powszechnego systemu oświaty. Były też w okolicy liczne chedery, Talmud-Tory, jesziwy i inne miejsca, gdzie trwała żydowska edukacja religijna – zaznacza dyrektor ŻIH, Monika Krawczyk.
Na zakończenie Marszu wystąpi wielokrotnie nagradzana grupa Hashtag Ensemble w składzie: Maria Sławek, Ania Karpowicz, Marta Grzywacz, Krzysztof Kozłowski – usłyszymy opracowanie muzyczne na skrzypce, flet, głos i syntezator wybranych fragmentów Dziennika Abrahama Lewina opowiadającego o życiu codziennym w getcie i tragedii wielkiej deportacji.
Trasa Marszu: pomnik Umschlagplatz (ul. Stawki róg ul. Dzikiej) – ul. Stawki – ul. Dubois – ul. Anielewicza – ul. Świętojerska – wzdłuż Ogrodu Krasińskich – ul. Stare Nalewki.
Na początku wydarzenia wolontariusze będą rozdawać Wstążki Pamięci z imionami, które pod koniec pochodu zostaną przywiązane do ogrodzenia Ogrodu Krasińskich.
(Abraham Lewin przekazał do Archiwum RingelblumaPodziemne Archiwum Getta Warszawy (Archiwum Ringelbluma) — utworzone jesienią 1940 r. dzięki inicjatywie dr. Emanuela Ringelbluma i przy udziale stworzonej przez niego konspiracyjnej organizacji „Oneg Szabat” jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. Więcej: http://www.jhi.pl/archiwum-ringelbluma/pelna-edycja swój dziennik, dziś uznawany za jeden z najważniejszych dokumentów osobistych getta Warszawy. Dokument dzieli się na dwie części: pisaną w jidysz kronikę prześladowań Żydów w getcie przed wielką akcją likwidacyjną i notatki w języku hebrajskim dotyczące akcji i życia w getcie szczątkowym. Z okazji Marszu Pamięci 22 Lipca przygotowano audiobook, w którym tekst dziennika Abrahama Lewina czyta Jerzy Radziwiłowicz. Reżyseria: Agnieszka Olsten Realizacja: Studio Nagrywarka)
Partnerzy Marszu Pamięci 22 Lipca:
- Centrum Taubego
- Centrum Edukacji Obywatelskiej
- FINA Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
- Forum Dialogu
- Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
- Fundacja Ochrony Pamięci Obozu Zagłady w Treblince „Pamięć Treblinki”
- Fundacja ShalomFundacja Shalom na portalu Żydzi Polscy (www.zydzipolscy.pl) przedstawia zdjęcia, wspomnienia, listy i losy Żydów. More
- Hillel Warszawa
- JCC Warszawa
- Muzeum Getta Warszawskiego
- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
- Muzeum Warszawy
- Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Zuzanny Ginczanki w Zespole Szkół Lauder-Morasha w Warszawie
- Stowarzyszenie Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holocaustu
- Stowarzyszenie „Dzieci Holokaustu” w Polsce
- Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny
- Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
- Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
- Zespół Szkół Lauder-Morasha w Warszawie